Fotografování

Jak Rolandík k foťáku přišel

S myšlenkou na poořízení aparátu, který by fotil výrazně lépe, než mobil,  jsem si hrál někdy od léta 2016. Představu jsem měl poměrně jasnou. Nechci velkou zrcadlovku, ale kompakt, který budu moci snadno strčit do cyklobrašny, ale zároveň bude navzdory svým rozměrům dělat cool fotky, které strčí ty z mobilu do kapsy. Roli samozřejmě hrála i cena, kterou jsem zastropoval někde na 10 000,-

S těmito kritérii a zcela nulovou znalostí úplně všeho, co se fotografování týče, jsem začal prolézat eshopy, číst různé články a recenze a spolu s tím, jak ustupovala ona neznalost řemesla, rostly pomalu moje nároky, až jsem byl začátkem letošního roku v podstatě přesvědčen o tom, že nakonec skončím se zrcadlovkou. Ono to má jednoduché vysvětlení. Levné kompakty nefotí o nic líp, než mobily, drahé kompakty pak stojí stejně nebo víc, než zracdlovky a pořád to jsou prostě jen kompakty. A když už jsem byl rozhodnutý, nasypat do stroje mnohem víc peněz, nechtěl jsem pak jen halabala cvakat fotky, ale taky se o fotografování něco dozvědět, něco naučit. -> Za ty prachy jsem chtěl hračku, se kterou si půjde opravdu „hrát“. No jo, jenže velikost klasických zrcadlovek spolu s neschopností geotaggingu a jiných fíčur, na které je člověk zvyklý z mobilu mě pořád dost odrazovala.

Řešení se nicméně nabízelo v podobě aparátů od Fujifilmu. Obrazová kvalita zrcadlovek, velikost únosná, retro design a všechny ty fíčury, jako ovládání mobilem, focení panoramat, či nabíjení přes usb dělalo z fujiny, spolu s jakousi tajemnou exluzivitou Fuji komunity, docela jasnou volbu.

Fujifilm X-T20

Jediným problémem jsou ale objektivy, které u Fujifilmu stojí většínou víc, než samotné tělo. Tenhle fakt, jsem ale nakonec nějak zkousnul a hořce bych ho litoval až dnes. Podmiňovací způsob u lítosti je nasnadě, protože i po víc jak měsíci od koupě jsem z toho krasavce pořád nadšený.

Fotogalerie

Rozebírat do detailu to, jak jsem začal krůček po krůčku zjišťovat, co je to ISO, čas a clona, či jak jsem už přečetl tuny materiálů o tom, jak fotit, nemá v tuhle chvíli moc smysl. Kromě pár slov úvodu jsem tuhle stránku vytvořil hlavně proto, abych zde sdílel galerii fotek, za něž se úplně nestydím, a které se v lepších fotografických kruzích říká portfolio.