Amsterdam

„Rolande, nechceš na víkend do Amsterdamu? Sehnal jsem odvoz na koncert U2, ale chtěl bych naplnit auto, aby se líp rozpočítal benzín.“ Pravil mi onoho středečního rána Luboš Andert v kanceláři naší milované firmy. S díky jsem odmítl řka, že je to moc na poslední chvíli a kdesi cosi.

O pár hodin a pár piv později téhož dne mi najednou představa výletu do Amsterdamu přišla jako skvělé dobrodružství a o dva dny později jsme se s Kriss najednou ocitli v autě Lubošovy kamarádky a s větrem o závod uháněli po německých auto-bahnech do více jak 800 km vzdáleného hlavního města Nizozemí.

Následují více či méně stručné postřehy z výletu, které by mohly někomu přijít zajímavé nebo dokonce užitečné.

Nizozemsko (též Nizozemí, či chybně Holandsko)

 • mokrá zelená placka protkaná kanály
 • najdete tu opravdu jen málo nekulturní krajiny
 • zimy jsou teplé, léta jsou chladná
 • prší tu minimálně tak často jako v Irsku
 • všichni tu jezdí na kole
 • je tu draho, Rakousko i Německo jsou levnější
 • extrémně tolerantní země – legální prostituce, měkké drogy, adopce dětí homosexuály, obyvatelstvo složené z desítek národností
 • holandština zní jako směska němčiny a angličtiny

  Skanzen Zanse Schaans

Amsterdam

Neumím vysvětlit přesně vysvětlit proč, ale během jediného dne jsem se do města doslova zamiloval. Všudypřítomné kanály, architektura z doby zlatého věku Nizozemska, parky, kavárny, celkový urbanistický styl města si mě zkrátka podmanil.

Mnoho budov v centru města je nakřivo, zřejmě kvůli tomu, že stoji na kůlech zasazených do velice měkkého podloží. Domy mají často až nesmyslně úzká průčelí (daně se zde dříve platily za prostor, který dům zabíral na ulici), obří okna a žádné záclony.  Ty sem tam nahrazuje mléčné sklo ve výši očí kolemjdoucího. Na střechách skoro každého domu pak uvidíte velké háky, které sloužily hlavně ke stěhování nábytku do domů právě skrze ona velká okna.

Všimněte si, jak jsou domy nakřivo

Kontrastem k historickému jádru je širší centrum města se svojí moderní architekturou, ať už je to filmové muzeum Eye, centrum vědy a techniky Nemo, nebo nádherná městská knihovna, kde máte pocit, jako byste se ocitli ve sci-fi filmu z blízké budoucnosti.

Kanály, kanály a ještě jednou kanály. Celé město je jimi protkáno a to nejen v centru. Člověku by se mohlo zdát, že budou sloužit jako hlavní dopravní tepny města, těmi jsou ale jednoznačně cyklostezky.

Auta i chodci jsou tu doslova diskriminováni na úkor cyklistů. Chodníčky jsou uzoučké, silnic vyloženě pro auta je v centru města pramálo, cyklisté se kolem vás prohání prakticky neustále a všude kam se podíváte, vidíte zamčená kola. Pravděpodobně i díky tomu, jsme snad neviděli jediného tlustého Holanďana. Na kole tu jezdí opravdu všichni. Co mě překvapilo, byla absence klasických kol, ale 99% kol jsou městské typy.

Postřehy

Domácí příprava před cestou do Amsterdamu byla velice chabá, prohledal jsem pár blogísků a tipů a podle nich se víceméně řídil během procházky městem. Některé seděly, jiné mi naopak přišly dost mimo.

 • Amsterdam je město muzeí. Jejich seznam vypisovat nebudu, ale pokud si chcete ta největší opravdu poctivě projít, strávíte tím dobře několik dní. Sami jsme stihli navštívit pouze Muzeum námořní historie, které  bylo trošku zklamáním (děti si to tu ale užijí). Snad všechna muzea mají otevírací dobu pouze 9 – 17 hod. Nejnavštěvovanějším je Dům Anny Frankové. Pravděpodobně tam nic moc neuvidíte, ale pokud byste přeci jen měli potřebu toto poutní místo navštívit, kupte si lístky online a hodně dopředu.
 • Kromě zmíněného domu jsou zřejmě tři největší atrakce / pamětihodnosti Královský palác na náměstí Dam, obří nápis I Amsterdam před rijksmuseem, a čtvrť červených luceren, kde najdete největší koncentraci coffeshopů a bordelů s výlohami. Všechna tři místa mají jedno společné, jsou tu davy turistů a pokud si myslíte, že si během dne pořídíte třeba fotku, jak sami stojíte před oním nápisem, tak vás asi zklamu. Mně osobně ani jedno z míst (snad kvůli množství lidí) nijak nenadchlo a mnohem víc jsem si užíval atmosféru „obyčejných“ ulic, kde bylo mnohem volněji. Přitom stačilo poodejít pár desítek metrů respektive minout jeden, dva bloky domů od nejužšího centra.
 • Pokud se chcete davům vyhnout úplně, zamiřte ještě dál od středu města. Architektura je tu neméně okouzlující, ceny v občerstvovnách příznivější a navíc téměř jistě narazíte na některý z amsterdamských parků. Konkrétně Vondelpark považuji za jeden z highlightů celého výletu. Nedaleký Rembrandt park už jsme bohužel navštívit nestihli.
 • Pár minut chůze od obou parků narazíte na staré tramvajové depo proměněné ve velký foodmarket, kde si pochutnáte na streetfoodu z celého světa. Jako velké plus Foodhallenu vidím to, že má každý den otevřeno téměř do půlnoci, o víkendech dokonce do 1 hodiny ranní.
 • V průvodcích často narazíte na zmínku o městské knihovně, která má v posledním patře restauraci s terasou a výhledem na celé město. Z města toho ale bohužel moc neuvidíte. Dobře si prohlédnete akorát dvě nedaleká muzea, jejichž architektura tvoří navzájem moc pěkný kontrast.

V popředí Nemo (obdoba plzeňské Techmanie), trochu dál vzadu Námořní muzeum

Je docela dost míst, která jsme stihli navštívit, ale která se mi do paměti nijak zásadně nevryla. Plovoucí květinový trh, trh Noordermarkt (kde jsem si koupil snad nejlepší sýr, jaký jsem kdy ochutnal) nebo pivovar Brouwerij ‚t IJ, jehož budově vévodí větrný mlýn.

Každý den jsme po měste nachodili skoro 20 km, i tak jsme ale hodně věcí jsme ale během víkendu, který jsme zde strávili vůbec nestihli. Návštěvu doků, většinu muzeí nebo největší amsterdamský trh Albert Cuyp si budeme muset schovat napříště. Navzdory relativně malé velikosti vnitřního města (kam počítám i zmíněné parky), tu totiž můžete strávit klidně celý měsíc a neustále budete objevovat něco nového. Akorát si z toho měsíce odečtěte cca jeden týden, který strávíte ve frontách před muzei.

PS: Kromě Amsterdamu jsme stihli navštívit i skanzen s větrnými mlýny, muzeem dřeváků a výrobnami všeho možného v Zanse Schaans. Vřele toto místo doporučuji každému, kdo miluje větrné mlýny a davy asijských turistů.

PPS: během zpáteční cesty jsme se zastavili v malebném pevnostním městečku Naarden, kde je pohřben Jan Ámos Komenský. Vřele doporučuji každému, kdo si chce užít autentickou atmosféru malého holandského města, klid a liduprázdné uličky.

Závěrem přidávám link na fotogalerii.